Details
Durogreenâ„¢ 15 in Square Side Table provides the perfect place for a drink, snack, or to rest your sunglasses. Closely placed slats highlight an innovative design and lend to creating a beautiful decorative, yet functional outdoor seating area. This versatile poly side table wonderfully accents both residential and commercial applications. Constructed from durable poly Durogreen recycled plastic material, the Durogreen 15 in Square Side Table pairs nicely with the matching Durogreen Adirondack Chair and Ottoman.
More Information
| Style | Side / End Table |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Commercial | No |
| Table Shape | Square |
| Umbrella Hole | No |
| Dimensions | 15 in L x 15 in D x 18 in H |
| Overall Width | 15 in |
| Overall Height | 18 in |
| Overall Depth | 15 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 1 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews 1
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Upgraded poly lumber material
- Marine-grade stainless steel hardware
- Closely placed slats
- Easy to clean
- Impervious to moisture - won't absorb liquid
- Easy, one person assembly
- Made in the USA