CR Plastics St. Tropez Chaise Lounge w/ Hidden Wheels
Details
Beautiful Recycled Plastic St Tropez Collection That Reduces Tree Harvesting and impact on landfill sites and Offers the Best Structural Design and Construction
More Information
| Style | Chaise Lounge |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Features | Adjustable Back |
| Collection | St Tropez |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | 31 in W x 72 in D x 38 in H |
| Overall Width | 31 in |
| Overall Height | 38 in |
| Overall Depth | 72 in |
| Seat Height | 13 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 5 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews 1
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Features
- Includes: (1) CR Plastics St. Tropez Chaise Lounge w/ Hidden Wheels
- Can be used for residential or commercial use
- Ergonomically designed
- A large selection of fade resistant designer colors
- Heavy 7/8 in gauge plastic lumber (1/2 in used by competitors)
- All stainless steel hardware
- No painting, No slivers, No Rot
- Completely waterproof
- 25 Year Residential / 5 Year Commercial Warranty