Details
The ideal choice for resting in the great outdoors, the Amish Poly Curve Back Rocker is handcrafted by skilled Amish craftsman. Designed from the highest quality recycled plastic poly material this outdoor rocker will never need to be sanded, painted or refinished. Poly furniture easily cleans with soap and water and can be left out year round.
Amish Poly offers a truly customizable product to perfectly enhance your outdoor entertainment area. Made in the USA, skilled Amish craftsman handcraft Leisure Lawn products to the highest quality of comfort, workmanship and durability. Poly Furniture is made from recycled plastic which will not chip, splinter, peel or suffer the normal trappings of wood furniture. The Leisure Lawn collection offers multiple styles to highlight your personal preferences. Fan Back, Curve back to gliders and swings, Leisure Lawn Outdoor Poly Furniture is a fantastic choice to fit everyone's style and space.
More Information
| Style | Rocking Chair |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Collection | Rocker |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | 28 in w x 32 in d x 40 in h |
| Overall Width | 28 in |
| Overall Height | 40 in |
| Overall Depth | 32 in |
| Seat Height | 17 in |
| Seat Size | 23 in x 18 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 5 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews 1
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Handcrafted by Amish craftsman
- Constructed from all weather poly material
- Available in a wide array of colors
- Backed by manufacturer's 20 year warranty
- Smooth rock and contoured seat for added comfort
- Stainless steel fasteners used for longevity