Details
Our Amish Poly Single Curve Back Chair is made from recycled poly lumber and is assembled with stainless steel hardware. This eco-friendly curve back poly casual chair is a top pick in outdoor furniture. Designed to maintain it's beauty year after year with simply cleaning with soap and water. Built with pride by skilled Amish craftsman, this poly patio dining chair requires no sanding, painting or refinishing. Enjoy years of comfort and maintenance free care with the Amish Poly Single Curve Back Chair.
More Information
| Style | Dining Chair |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | 30 in D x 28 in W x 40 in H |
| Overall Width | 28 in |
| Overall Height | 40 in |
| Overall Depth | 30 in |
| Seat Height | 18 in |
| Seat Size | 21 in W x 18 in D |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 5 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews 1
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Amish made in the USA
- Stainless steel fasteners
- 16 colors available
- Earth friendly - made from recycled poly material
- Won't rot, warp, or corrode
- Amish Made Outdoor Furniture
- Contoured seat
- Easily cleans with soap and water
- Nice 21 in wide seat