Amish Poly Mission Deep Seating Corner Sofa Sectional Set
Details
Amish Poly Mission Deep Seating Corner Sofa Sectional Set
More Information
| Style | Deep Seating |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Features | Sets |
| Collection | Mission |
| Commercial | No |
| Table Shape | Rectangle |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 4-6 Person |
| Dimensions | Sectional: 130 in w x 34 in d x 38 in h Coffee Table: 47 in w x 22 in d x 18 in h |
| Seat Width | Left/Right Arm: 22 in - Center: 18 in - Modular: 24 in |
| Seat Depth | 21 in |
| Seat Height | 18 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 5 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Two options for back cushions - pillow-y or firm
- Durable poly frame topped with Sunbrella Cushions
- Connects with straps and pins to securely lock each piece to each other
- Stylized legs and arm rest for a charming personality
- Bring the comfort of indoors to your outdoor space
- Set includes: Mission Corner Sofa, Mission Modular Section and a Mission Coffee Table