Details
Amish Poly Folding Adirondack Chair features an amply contoured backrest, easy fold feature and a nice deep seat perfect for relaxing the day away. Handcrafted by skilled Amish craftsman Amish Folding Poly Adirondack Chairs are handcrafted with the utmost attention to detail to give you a smooth folding feature, superior comfort and maximum durability. Available in a rainbow of colors to complement any environment, Amish Folding poly adirondack chairs make for an ideal outdoor seating area. Designed to quickly fold for transport or storage, our Poly Adirondack Chairs are ideal for camping, at the lake, in the backyard and even RVing.
Pair our Amish Poly Folding Adirondack Chairs with a Poly Side Table or Conversation Table to complete your outdoor seating area. All pieces are made from eco-friendly recycled poly material that once was milk jugs and laundry soap containers destine for a landfill near you. Recycled Poly Lumber offers superior weather resistance as it does not absorb water and is stain resistant. Pair that with handcrafted Amish styling and you have yourself a Folding Adirondack Chair designed to last a lifetime. American Made qualtiy at it's finest, our Amish Adirondack Chairs offer all weather performance and all season use.
Backed by a 20 year warranty, you can count on your Amish Poly Lumber Folding Adirondack Chairs to be a treasured family heirloom providing years of comfort.
More Information
| Style | Adirondack |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Features | Folding |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | 32 in w x 32 in d x 40 in h |
| Overall Width | 32 in |
| Overall Height | 40 in |
| Overall Depth | 32 in |
| Seat Height | 15 in |
| Seat Size | 23 in w x 20 in d |
| Some Assembly Required | No |
| Warranty | 20 Yr Res / 5 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Customizable with separate slat color option
- Handcrafted by Amish
- All weather performance
- No need to store
- Low to no maintenance
- Weather resistant poly material
- Wide array of color options
- Made in the USA
- Easy glide folding feature for use in RV, Camping or at the lake
- Easily cleaned
- Never needs to be sanded, painted or refinished