Details
The Amish Poly Fan-Back Adirondack Settee features a cozy look a feel to this adirondack tete-a-tete seating. The perfectly situated attachment table creates a quaint settee for two. Constructed from the finest poly material, this all weather Poly Fan-Back Settee is designed to be left out year round. Eco-friendly, easy care and great pricing make this Amish Poly Fan-Back Settee a great seating choice for your deck, porch, pool area or lakeside. Multiple poly colors available plus the option to customize dual color selections to truly make this Adirondack Settee customized outdoor seating set.
More Information
| Style | Adirondack |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Features | Sets |
| Commercial | No |
| Table Shape | Triangle |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2 Person |
| Dimensions | 64 in W x 42 in D x 40 in H |
| Overall Width | 64 in |
| Overall Height | 40 in |
| Overall Depth | 42 in |
| Seat Height | 15 in |
| Seat Size | 23 in w x 20 in d |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 5 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews 1
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Some Color upcharges apply
- Amish made in the USA
- Available in a colorful palette of poly colors
- Designed for all-weather use Environmentally friendly, made from recycled material
- Will not rot, splinter, chip or peel
- Stainless Steel fasteners
- Backed by a 20 year warranty
- Settee includes 2 adirondack chairs with attached tete-a-tete table
- Amish built quality you can count on
- Low to No maintenance Poly material