Amish Poly Fan-Back Adirondack Rocker
Details
The Amish Poly Fan-Back Adirondack Rocker sports a fan back design with a delightfully comfortable contoured fit. This outdoor Adirondack rocking chair offers a smooth motion and durable performance. Handcrafted by skilled Amish craftsman, this outdoor rocker is constructed from recycled poly material designed to withstand all seasons, from driving rain to frigid winter temps to the blistering tropical sun. This outdoor rocker is assembled with stainless steel hardware for the most durable outdoor furniture you can get.
Needless to say, this outdoor rocking chair will allow you to relax in comfort as well as style and offers piece of mind knowing you can count on the durability of your new patio furniture because it is Amish made.
Premium Poly Patios is proud to off outdoor furniture made in the United States of America including this Amish Poly Fan-Back Adirondack Rocker and all of our poly lumber furniture!
We know you will be enjoying your Poly furniture for many years - Premium Poly Patios has served thousands of customers just like you since 1998 and is proud to hold an A+ Rating with the Better Business Bureau. Give us a call, our expert staff would love to assist you! 877-904-1234
More Information
| Style | Rocking Chair |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | 32 in w x 32 in w x 44 in h |
| Overall Width | 32 in |
| Overall Height | 44 in |
| Overall Depth | 32 in |
| Seat Height | 18 in |
| Seat Size | 23 in w x 20 in d |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 5 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews 5
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments