Amish Poly Fan-Back Adirondack Chair
Details
Our Amish Poly Fan-Back Adirondack Chair is perfect for kicking back and relaxing. Not only is it extremely comfortable but it is made from recycled poly lumber which will not rot, chip or peel. That means you can spend more time enjoying it and zero time refinishing your outdoor furniture as you would with traditional lumber product. This Fan-Back Adirondack Chair sports a tall, contoured back and a perfectly contoured seat to provide just the right curve for your bottom. Designed to remain outdoors all year round, this poly adirondack chair will be enjoyed for many, many years. Available in 16 poly lumber colors, complete your patio furniture set by added a conversation table to share stories around. Whether it be a sunny afternoon or an evening under the moon. Your guests will just love your environmentally responsible yet oh so comfortable adirondack chairs!
More Information
| Style | Adirondack |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | 32 in w x 32 in d x 40 in h |
| Overall Width | 32 in |
| Overall Height | 40 in |
| Overall Depth | 32 in |
| Seat Height | 15 in |
| Seat Size | 23 in w x 20 in d |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 5 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews 3
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Constructed from poly material
- Handcrafted by Amish woodworkers
- Available in a variety of poly colors
- Designed for all weather performance
- Nice wide seat
- Contoured back for added comfort
- Perfectly complimented by our poly lumber side tables
- Backed by 20 year warranty
- Made in the USA
- Won't rot, warp or corrode