Amish Poly Easy Glider Conversation Set
Special Price
$1,971.99
FREE Shipping
$3,005.08
- You Save: $1,033.09 ( 34.38% )
Code:
LLC-SET-404-111-76
Weight:
1 lbs
Dimensions:
Easy Glider (111) 32"D x 29"W x 42"H
Seat Size: 18"D x 23"W x 18"H
4' Easy Glider (404) 32"D x 53"W x 42"H
Seat Size: 18"D x 46"W x 18"H
Round Side Table (76) 22"Dia x 20"H
Assembly:
Some Assembly Required (PDF)
Warranty:
20 Yr Res / 5 Yr Comm (PDF)
Details
Amish Poly Easy Glider Conversation Set
More Information
| Style | Glider |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Features | Sets |
| Commercial | No |
| Table Shape | Round |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2-4 Person |
| Dimensions | Easy Glider (111) 32"D x 29"W x 42"H Seat Size: 18"D x 23"W x 18"H 4' Easy Glider (404) 32"D x 53"W x 42"H Seat Size: 18"D x 46"W x 18"H Round Side Table (76) 22"Dia x 20"H |
| Overall Width | Single: 29 in - Double: 53 in - Table: 22 in |
| Overall Height | Glider: 42 in - Table: 20 in |
| Overall Depth | Gliders: 32 in - Table: 22 in |
| Seat Height | 18 in |
| Seat Size | Single: 23 in w x 18 in d - Double: 46 in w x 18 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 5 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments