Amish Poly Easy Glider Chair Deluxe 3 pc Set
Special Price
$2,430.17
FREE Shipping
$3,699.23
- You Save: $1,269.06 ( 34.31% )
Code:
LLC-SET-111-404-69
Weight:
1 lbs
Dimensions:
Easy Glider (111) 32"D x 29"W x 42"H
Seat Size: 18"D x 23"W x 18"H
4' Easy Glider (404) 32"D x 53"W x 42"H
Seat Size: 18"D x 46"W x 18"H
Conversation Table (69) 38"Dia x 20"H
Assembly:
Some Assembly Required (PDF)
Warranty:
20 Yr Res / 5 Yr Comm (PDF)
Details
Amish Poly Easy Glider Chair Deluxe 3 pc Set
More Information
| Style | Glider |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Features | Sets |
| Commercial | No |
| Table Shape | Round |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2-4 Person |
| Dimensions | Easy Glider (111) 32"D x 29"W x 42"H Seat Size: 18"D x 23"W x 18"H 4' Easy Glider (404) 32"D x 53"W x 42"H Seat Size: 18"D x 46"W x 18"H Conversation Table (69) 38"Dia x 20"H |
| Overall Width | Gliders: 29 in/53 in - Table: 38 in |
| Overall Height | Gliders: 42 in - Table: 20 in |
| Overall Depth | Gliders: 32 in - Table: 38 in |
| Seat Height | 18 in |
| Seat Size | Single: 23 in w x 18 d - Double: 46 in w x 18 in d |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 5 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- All-weather poly construction
- Designed for year-round use
- Amish Made in the USA
- Smooth gliding motion
- Contoured seat and back and rolled seat edge for maximized comfort
- Set includes: (1) Single Easy Glider, (1) Double Easy Glider and (1) 38 in Conversation Table