Amish Poly Fan-Back Bar Height Balcony Chair
Details
Amish Recycled Fan-Back Poly Balcony Chair - Bar Height is the perfect complement to the Amish Poly Wood 42 Pub Table. Whether used with a table or as a seating area, you will love the contoured seat and back which really add to the comfort of the product.
More Information
| Style | Bar Chair |
|---|---|
| Furniture Height | Bar |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | 26 in W x 28 in D x 51 in H |
| Overall Width | 26 in |
| Overall Height | 51 in |
| Overall Depth | 28 in |
| Seat Height | 27 in |
| Seat Size | 21 in W x 19 in D |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 5 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews 4
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Amish Made in the USA
- All-weather poly construction
- Contoured seat and back for maximum comfort
- Table sold separately
- Backed by 20 year warranty