Amish Poly Fan-Back Counter Balcony Settee
Details
Amish Poly Balcony Counter Height Settee features two poly counter chairs with a tete-a-tete table (with two cup holders) between them. Available in multiple colors and color combinations providing a beautiful yet sturdy design. Handcrafted in Amish country right here in the USA. The Amish Poly Balcony Counter Height Settee offers a low to no maintenance, comfortably contoured, cozy spot for two to relax and enjoy the great outdoors. Constructed from only the finest poly material which is recycled plastic from milk jugs and laundry containers, otherwise destined for a landfill.
Poly Furniture is designed to be left out year round and promises to not rot, warp, crack or peel. The Poly Balcony Settee by Leisure Lawn Collection is built to last for decades. Please call our office for any questions or promotions that may be available on this collection. 877-904-1234
More Information
| Style | Counter Chair |
|---|---|
| Furniture Height | Counter |
| Features | Sets |
| Commercial | No |
| Table Shape | Triangle |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2 Person |
| Dimensions | 72 in L x 32 in D x 48 in H - Seat height: 24 in |
| Overall Width | 72 in |
| Overall Height | Chair: 48 in |
| Overall Depth | Chair: 32 in |
| Seat Height | 24 in |
| Seat Size | 21 in W x 19 in D |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 5 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Quality, poly material construction
- Stainless steel fasteners
- Amish Made Poly Outdoor Furniture
- Backed by 20 year warranty
- Will not rot, warp, corrode, splinter or chip
- Eco-Friendly, recycled material
- Set includes 2 Fan-Back Counter Chairs and 1 Tete-A-Tete Table