Details
The Amish 5' West Chester Poly Garden Bench sports a simple yet beautiful styling. This poly lumber bench is constructed by the Amish so it has to be fabulous! Contoured seat and rolled seat edge maximizing the seating comfort. The angled back provides a relaxed yet not to reclined feel. Stainless steel fasteners are used to create this poly bench that will not rot, corrode or require yearly refinishing. Backed by a 20 year warranty, the Amish 5' West Chester Poly Garden Bench is designed to last!
More Information
| Style | Bench |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2-4 Person |
| Dimensions | 63 in w x 30 in d x 36 in h |
| Overall Width | 63 in |
| Overall Height | 36 in |
| Overall Depth | 30 in |
| Seat Height | 18 in |
| Seat Size | 58 in w x 18 in d |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 5 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Contoured seat and angled back
- Recycled poly material - low to no maintenance care
- Made in the USA
- Backed by 20 year warranty
- Stainless steel fasteners
- All-weather performance