Details
This POLYWOOD Classic Adirondack Counter Chair sports a classic adirondack look made ever so popular in upstate New York plus it gives you just enough height to see over any railing! The scalloped back gives these outdoor counter chairs personality that will liven up any outdoor area. The greatest thing about this outdoor adirondack counter chair is the easy care! Simply clean with soap and water as needed...that's basically it. No sanding, painting, refinishing or similar maintenance is required. This all weather furniture, you will enjoy water resistance as well as any other liquid. This means this furniture will not suffer the typical weathering that wood furniture does. The POLYWOOD Classic Adirondack Counter Chair is available in seven POLYWOOD colors.
More Information
| Style | Counter Chair |
|---|---|
| Furniture Height | Counter |
| Collection | Classic Adirondack |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Chair Back Style | Fanback |
| Chair Front Style | Standard |
| Dimensions | 24.75 in x 24 in x 46.75 in |
| Overall Width | 24.75 in |
| Overall Height | 46.75 in |
| Overall Depth | 24 in |
| Arm Height | 31.75 in |
| Seat Width | 20.25 in |
| Seat Depth | 15.5 in |
| Seat Height | 24.25 in |
| Seat Size | 20.25 in x 15.5 in |
| Weight Capacity | 300 lbs |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 3 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments