Details
POLYWOOD Round 36 In Bar Table is perfectly completed with the matching chairs. POLYWOOD Outdoor Patio Furniture is the perfect furniture for dining "pub" style. Whether you place this outdoor Round Bar Table poolside or on the patio you will like how it easily complements your environment and you can feel good that is is made out of recycled products. All in the efforts to help protect the beautiful world we live in POLYWOOD Furniture is made from polyethylene recycled plastic lumber, which will not crack, split, rot or become infested by bugs. It requires no sanding, painting, staining, or sealing. The 48 Inch Bar Table features a galvanized steel frame embedded in the POLYWOOD HDPE recycled plastic frame under the table for added reinforcement.
More Information
| Style | Bar Table |
|---|---|
| Furniture Height | Bar |
| Table Size | 36in Round |
| Commercial | No |
| Table Shape | Round |
| Umbrella Hole | Yes |
| Seating Capacity | 2 Person |
| Dimensions | 36 in Dia x 42 in H |
| Overall Width | 36 in |
| Overall Height | 42 in |
| Overall Depth | 36 in |
| Seat Height | n/a |
| Seat Size | n/a |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 3 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- All weather - can be left out all year
- Will not splinter, crack, peel or rot
- Umbrella Hole and Plug come standard
- Shipped simple knock down for easy assembly
- Stainless steel hardware
- Perfect for residential or commercial use
- Weather resistant - will not absorb liquid
- Made in the USA
- Available in 36 in or 48 in Round
- Customer Favorite in ALL COLORS!