POLYWOOD® Classic Adirondack Bar Set
Details
This POLYWOOD Classic Adirondack Bar Set sports an classic adirondack look you would expect to see at Lake Placid! The scalloped back gives these outdoor bar chairs personality that will liven up any outdoor area. The greatest thing about this outdoor bar furniture is the easy care! Simply clean with soap and water as needed...that's basically it. No sanding, painting, refinishing or similar maintenance is required. Why? Because this patio furniture is made from recycled plastic lumber which is weather resistant. It does not absorb water or any liquids so it does not suffer the normal wear and tear and corrosion wood furniture goes through when exposed to the elements. The POLYWOOD Classic Adirondack Bar Set includes 2 POLYWOOD Classic Adirondack Bar Chairs and 1 Round 36 in Bar Table by Poly-Wood LLC.
More Information
| Style | Bar Set |
|---|---|
| Furniture Height | Bar |
| Features | Sets |
| Collection | Classic Adirondack |
| Commercial | No |
| Table Shape | Round |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2 Person |
| Chair Back Style | Fanback |
| Chair Front Style | Standard |
| Dimensions | Complete Details Below |
| Overall Width | Chair: 24.75 in - Table: 36 in |
| Overall Height | Chair: 52.75 in - Table: 42 in |
| Overall Depth | Chair: 24 in - Table: 36 in |
| Arm Height | 37.75 in |
| Seat Width | 20.25 in |
| Seat Depth | 15.5 in |
| Seat Height | 30 in |
| Seat Size | 20.25 in x 15.5 in |
| Weight Capacity | 300 lbs |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 1 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Set includes: (2) Adirondack Bar Chairs & (1) 36 in Round Bar Table