Details
The POLYWOOD Classic Adirondack Bar Chair sports a classic adirondack look! The scalloped back of this outdoor bar chair gives it a personality all its own! One of the best things about this outdoor furniture is the easy of care and maintenance, well, actually there really isn't any. The POLYWOOD Classic Adirondack Bar Chair is weather resistant and will not rot, warp, corrode, become bug infested or ever require sanding, painting or waterproofing as traditional wood furniture requires. Simply hose and go as needed!
More Information
| Style | Bar Chair |
|---|---|
| Furniture Height | Bar |
| Collection | Classic Adirondack |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Chair Back Style | Traditional |
| Chair Front Style | Standard |
| Dimensions | 24.75 in w x 24 in d x 52.75 in h |
| Overall Width | 24.75 in |
| Overall Height | 52.75 in |
| Overall Depth | 24 in |
| Arm Height | 37.75 in |
| Seat Width | 20.25 in |
| Seat Depth | 15.5 in |
| Seat Height | 30.25 in |
| Seat Size | 20.25 in w x 15.5 in d |
| Weight Capacity | 300 lbs |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 3 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews 3
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Minimal assembly required
- Made in the USA
- Available in 7 attractive HDPE recycled plastic colors
- Eco-friendly production made with recycled material
- Durable white sling material resist to mildew, tears and fading
- 20 Year Limited Residential Warranty
- Marine grade stainless steel hardware fasteners
- POLYWOOD will not splinter, crack, peel or rot
- Resistant to insects, fungi, salt spray
- Also available in Dining or Counter height
- Requires no painting, staining, waterproofing or similar maintenance