Details
Wildridge Heritage Two Seat Swing
More Information
| Style | Swing |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Features | Chain Included |
| Collection | Heritage |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2 Person |
| Dimensions | 54 in W x 31 in D x 31 in H |
| Overall Width | 54 in |
| Overall Height | 31 in |
| Overall Depth | 31 in |
| Seat Width | 47.5 in |
| Seat Depth | 20 in |
| Seat Back | 30 in H |
| Seat Size | 20 in D x 47.5 in W |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 5 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Features
- Includes: (1) Wildridge Heritage Two Seat Swing and Hanging Chains
- Constructed from extremely durable recycled plastic
- Fanback Adirondack styling
- Recycled plastic is an eco-friendly choice
- Impervious to the effects of weather
- Stainless steel hardware
- Requires assembly
- Standard hanging chains included