Details
Wildridge Heritage Traditional Rocker
More Information
| Style | Rocking Chair |
|---|---|
| Furniture Height | Counter |
| Collection | Heritage |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | 27 in W x 33 in D x 43.5 in H |
| Overall Width | 27 in |
| Overall Height | 43.5 in |
| Overall Depth | 33 in |
| Arm Height | 26 in |
| Seat Width | 20 in |
| Seat Depth | 18 in |
| Seat Height | 17 in H |
| Seat Back | 32.75 in H |
| Seat Size | 18 in D x 20 in W |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 5 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Features
- Includes: (1) Wildridge Heritage Traditional Rocker
- Constructed from extremely durable recycled plastic
- Traditional slat back styling. Thick, sturdy rocking boards
- Recycled plastic is an eco-friendly choice
- Impervious to the effects of weather
- Stainless steel hardware