Wildridge Heritage Swivel Rocker Dining Chair
Details
Wildridge Heritage Swivel Rocker Dining Chair
More Information
| Style | Dining Chair |
|---|---|
| Furniture Height | Dining |
| Features | Swivel |
| Collection | Heritage |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | 22.5 in W x 23 in D x 38 in H |
| Overall Width | 22.5 in |
| Overall Height | 38 in |
| Overall Depth | 23 in |
| Arm Height | 25 in |
| Seat Width | 17.75 in |
| Seat Depth | 17.5 in |
| Seat Height | 18 in H |
| Seat Size | 17.5 in D x 17.75 in W |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 5 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Features
- Includes: (1) Wildridge Heritage Swivel Rocker Dining Chair
- Recycled HDPE resin construction
- Variety of finishes available
- High-quality 316 marine grade fasteners