Wildridge Heritage 48in Pub Counter Table
Details
Wildridge Heritage Pub Table
More Information
| Style | Counter Table |
|---|---|
| Furniture Height | Counter |
| Features | Umbrella Hole |
| Collection | Heritage |
| Commercial | No |
| Table Shape | Round |
| Umbrella Hole | Yes |
| Seating Capacity | 2-4 Person |
| Dimensions | 48 in W x 48 in D x 36 in H |
| Overall Width | 48 in |
| Overall Height | 36 in |
| Overall Depth | 48 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 5 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Features
- Includes: (1) Wildridge Heritage Pub Table
- Comes Standard with 1 5/8 in Umbrella Hole - Umbrella Hole Can Be Removed
- Constructed from extremely durable recycled plastic
- It will not crack, split, rot, or splinter, and will not promote bacterial growth
- Recycled plastic is an eco-friendly choice
- Impervious to the effects of weather
- Easy to clean and maintenance-free