Details
Wildridge Heritage Patio Chair
More Information
| Style | Counter Chair |
|---|---|
| Furniture Height | Counter |
| Features | Arm Chair |
| Collection | Heritage |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | 26 in W x 18 in D x 45 in H |
| Overall Width | 26 in |
| Overall Height | 45 in |
| Overall Depth | 18 in |
| Arm Height | 30.5 in |
| Seat Width | 18 in |
| Seat Depth | 18 in |
| Seat Height | 23.5 in H |
| Seat Size | 18 in D x 18 in W |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 5 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Features
- Includes: (1) Wildridge Heritage Patio Chair
- Recycled HDPE resin construction
- Variety of finishes available
- High-quality 316 marine grade fasteners