Wildridge Heritage Octagon Picnic Table
Details
Wildridge Heritage Octagon Picnic Table
More Information
| Style | Picnic Table |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Collection | Heritage |
| Commercial | No |
| Table Shape | Octagon |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 6-8 Person |
| Dimensions | 87 in W x 87 in D x 31 in H |
| Overall Width | 87 in |
| Overall Height | 31 in |
| Overall Depth | 87 in |
| Seat Width | 44 in |
| Seat Depth | 11 in |
| Seat Height | 17 in H |
| Seat Size | 11 in D x 44 in W |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 5 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Features
- Includes: (1) Wildridge Heritage Octagon Picnic Table
- Benches Come Attached!
- Constructed of Durable HDPE Resin
- Weather and UV Resistant
- Low Maintenance
- Environmentally Friendly – Made with Recyled Plastics
- 316 Marine Grade Stainless Steel Hardware
- Easy to Clean