Details
Wildridge Heritage High Fan Back Chair
More Information
| Style | Dining Chair |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Collection | Heritage |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | 30 in W x 28 in D x 41.5 in H |
| Overall Width | 30 in |
| Overall Height | 41.5 in |
| Overall Depth | 28 in |
| Arm Height | 24.5 in |
| Seat Width | 23.5 in |
| Seat Depth | 19.5 in |
| Seat Height | 17.75 in |
| Seat Size | 19.5 in D x 23.5 in W |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 5 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Features
- Includes: (1) Wildridge Heritage High Fan Back Chair
- Constructed from extremely durable recycled plastic
- It will not crack, split, rot, or splinter, and will not promote bacterial growth
- Recycled plastic is an eco-friendly choice
- Impervious to the effects of weather
- Stainless steel hardware
- Great for residential and commercial use