Wildridge Heritage Folding Adirondack Chair
Details
Wildridge Heritage Folding Adirondack Chair
More Information
| Style | Adirondack |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Features | Folding |
| Collection | Heritage |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | 30.5 in W x 20 in D x 35 in H |
| Overall Width | 30.5 in |
| Overall Height | 35 in |
| Overall Depth | 20 in |
| Arm Height | 22.5 in |
| Seat Width | 22.5 in |
| Seat Depth | 19 in |
| Seat Height | 16 in |
| Seat Size | 19 in D x 22.5 in W |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 5 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Features
- Includes: (1) Wildridge Heritage Folding Adirondack Chair
- Constructed of Durable HDPE Resin
- Weather Resistant
- UV Resistant
- Low Maintenance
- Environmentally Friendly – Made with Recycled Plastics
- 316 Marine Grade Stainless Steel Hardware
- Easy to Clean