Details
Wildridge Heritage Adirondack Chair
More Information
| Style | Adirondack |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Collection | Heritage |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | 30.5 in W x 33 in D x 36 in H |
| Overall Width | 30.5 in |
| Overall Height | 36 in |
| Overall Depth | 33 in |
| Arm Height | 22 in |
| Seat Width | 22.5 in |
| Seat Depth | 19 in |
| Seat Height | 15.75 in |
| Seat Size | 19 in D x 22.5 in W |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 5 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Features
- Includes: (1) Wildridge Heritage Adirondack Chair
- Quick Ship Available in All Colors!
- Supreme comfort and timeless style
- Durable HDPE resin construction
- Maintenance Free
- High-quality 316 marine grade fasteners
- High fan back for superior comfort