Details
Wildridge Heritage 68" Patio Bench
More Information
| Style | Bench |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Features | Armless |
| Collection | Heritage |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2-4 Person |
| Dimensions | 68 in W x 18 in D x 17.5 in H |
| Overall Width | 68 in |
| Overall Height | 17.5 in |
| Overall Depth | 18 in |
| Seat Width | 68 in |
| Seat Depth | 18 in |
| Seat Height | 17.5 in |
| Seat Size | 18 in D x 68 in W |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 5 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Features
- Includes: (1) Wildridge Heritage 68 in Patio Bench
- Recycled HDPE resin construction
- Variety of finishes available
- High-quality 316 marine grade fasteners