Wildridge Heritage 5 Piece 48in Pub Counter Set
Details
Wildridge Heritage 5 Piece Pub Table Set
More Information
| Style | Counter Set |
|---|---|
| Furniture Height | Counter |
| Features | Sets |
| Collection | Heritage |
| Commercial | No |
| Table Shape | Round |
| Umbrella Hole | Yes |
| Seating Capacity | 4 Person |
| Dimensions | Table: 48 in W x 48 in D x 36 in H - Chairs: 28 in W x 30 in D x 48 in H |
| Overall Width | Table: 48 in - Chairs: 28 in |
| Overall Height | Table: 36 in - Chairs: 48 in |
| Overall Depth | Table: 48 in - Chairs: 30 in |
| Arm Height | 29.5 in |
| Seat Width | 20.75 in |
| Seat Depth | 30 in |
| Seat Height | 24.5 in H |
| Seat Size | 30 in D x 20.75 in W |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 5 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Features
- Includes: (1) Wildridge Heritage 48 in Pub Table and (4) Wildridge Heritage Balcony Chairs
- Comes Standard with 1 5/8 in Umbrella Hole - Umbrella Hole Can Be Removed
- Constructed from extremely durable recycled plastic
- 316 marine grade fasteners
- Recycled plastic is an eco-friendly choice
- Impervious to the effects of weather
- Stainless steel hardware