Wildridge Heritage 44 in x 44 in Dining Set
Details
Wildridge Heritage 44"x44" Table with 4 Dining Chairs
More Information
| Style | Dining Set |
|---|---|
| Furniture Height | Dining |
| Features | Sets |
| Collection | Heritage |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | Yes |
| Seating Capacity | 4 Person |
| Dimensions | Table: 44 in W x 44 in D x 30 in H - Armless Chairs: 21 in W x 21 in D x 37 in H - Arm Chairs: 26 in W x 21 in D x 37 in H |
| Overall Width | Table: 44 in - Armless Chairs: 21 in - Arm Chairs: 26 in |
| Overall Height | Table: 30 in - Armless Chairs: 37 in - Arm Chairs: 37 in |
| Overall Depth | Table: 44 in - Armless Chairs: 21 in - Arm Chairs: 21 in |
| Arm Height | Arm Chairs: 24.5 in |
| Seat Width | Chairs: 18 in |
| Seat Depth | Chairs: 18 in |
| Seat Height | Chairs: 17.5 in |
| Seat Size | Chairs: 18 in D x 18 in W |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 5 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Features
- Includes: (1) Wildridge Heritage 44 in x 44 in Table, (2) Wildridge Heritage Dining Chairs, and (2) Wildridge Heritage Dining Chairs with Arms
- Comes Standard with 1 5/8 in Umbrella Hole - Umbrella Hole Can Be Removed
- Recycled HDPE resin construction
- Variety of finishes available
- High-quality 316 marine grade fasteners