More Information
| Style | Swing |
|---|---|
| Features | Chain Included |
| Collection | Classic |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2 Person |
| Dimensions | 49 in W x 30 in D x 21 in H |
| Overall Width | 49 in |
| Overall Height | 21 in |
| Overall Depth | 30 in |
| Seat Width | 41 in |
| Seat Depth | 18 in |
| Seat Back | 18 in H |
| Seat Size | 18 in D x 41 in W |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 5 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Features
- Includes: (1) Wildridge Classic Swing, Hanging Chains, and Quick Hook Link Fastener
- Constructed from extremely durable recycled plastic
- It will not crack, split, rot, or splinter, and will not promote bacterial growth
- Recycled plastic is an eco-friendly choice
- Impervious to the effects of weather
- Easy to clean and maintenance-free