More Information
| Style | Glider |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Collection | Classic |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2 Person |
| Dimensions | 49 in W x 30 in D x 34 in H |
| Overall Width | 49 in |
| Overall Height | 34 in |
| Overall Depth | 30 in |
| Arm Height | 26.5 in From Floor |
| Seat Width | 41 in |
| Seat Depth | 17.5 in |
| Seat Height | 18.5 in |
| Seat Size | 17.5 in D x 41 in W |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 5 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Features
- Includes: (1) Wildridge Classic Glider
- Constructed from extremely durable recycled plastic
- It will not crack, split, rot, or splinter, and will not promote bacterial growth
- Recycled plastic is an eco-friendly choice
- Impervious to the effects of weather
- Easy to clean and maintenance-free