Wildridge Classic 5pc 46in Round Dining Set with Dining Chairs
More Information
| Style | Dining Set |
|---|---|
| Furniture Height | Dining |
| Features | Sets |
| Collection | Classic |
| Commercial | No |
| Table Shape | Round |
| Umbrella Hole | Yes |
| Seating Capacity | 4 Person |
| Dimensions | Table: 46 in W x 46 in D x 30 in H - Armless Chairs: 18 in W x 22 in D x 38 in H - Arm Chairs: 25.5 in W x 22 in D x 38 in H |
| Overall Width | Table: 46 in - Armless Chairs: 22 in - Arm Chairs: 25.5 in |
| Overall Height | Table: 30 in - Armless Chairs: 38 in - Arm Chairs: 38 in |
| Overall Depth | Table: 46 in - Armless Chairs: 22 in - Arm Chairs: 22 in |
| Arm Height | Arm Chairs: 25 in From Floor |
| Seat Width | 18 in |
| Seat Depth | 16.25 in |
| Seat Height | 17.75 in |
| Seat Size | 16.25 in D x 18 in W |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 5 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Features
- Includes: (1) Wildridge Classic 46 in Round Table, (2) Wildridge Classic Side Chairs, and (2) Wildridge Classic Side Chairs With Arms
- Comes Standard with 1 5/8 in Umbrella Hole - Umbrella Hole Can Be Removed
- Constructed from extremely durable recycled plastic
- 316 marine grade fasteners
- Recycled plastic is an eco-friendly choice
- Impervious to the effects of weather
- Stainless steel hardware