Tailwind Victorian Bench - Seats Two
Code:
TW-VB480
Weight:
70 lbs
Dimensions:
53inL x 27inW x 34inH
Assembly:
Some Assembly Required (PDF)
Details
The Victorian Bench for Two offers a comfortably, affordable spot for you and a loved one to sit and talk a while! This outdoor bench is ideal for any garden, patio, pool or backyard area with its weather resistant material you will not have to sand, paint or refinish to keep it looking new year after year. Actually, this poly lumber product is virtually maintenance free which is easily cleaned with soap and water when needed. All Weather Furniture, this Traditional Bench is impervious to all of mother natures elements! Available in four different colors fastened with marine grade hardware.
More Information
| Furniture Height | Standard |
|---|---|
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2 Person |
| Dimensions | 53inL x 27inW x 34inH |
| Overall Width | 27in |
| Overall Height | 34in |
| Overall Depth | 53in |
| Seat Height | 17in |
| Some Assembly Required | No |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions