Trex® Outdoor Furniture™ Surf City 2-Piece Bar Chair Set
Details
Trex® Outdoor Furniture™ Surf City 2-Piece Bar Chair Set
More Information
| Style | Bar Chair |
|---|---|
| Furniture Height | Bar |
| Features | Sets |
| Collection | Surf City |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2 Person |
| Dimensions | 76 in W x 47 in D x 46 in H |
| Overall Width | 76 in |
| Overall Height | 46 in |
| Overall Depth | 47 in |
| Seat Width | 19.25 in |
| Seat Depth | 17.25 in |
| Seat Height | 30 in |
| Minimum Required Space | 76 in x 47 in |
| Some Assembly Required | No |
| Warranty | 20 Yr Res / 5 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Includes: (2) Surf City Bar Arm Chairs
- Frames constructed of finely crafted, powder coated aluminum
- Built to withstand a range of climates including hot sun, snowy winters, and strong coastal winds
- Constructed of genuine POLYWOOD® lumber that is not prone to splinter, crack, chip, peel, or rot
- 20-year residential warranty; 3-year commercial warranty
- Cleans easily with soap, water, and a soft bristle brush
- Resistant to stains, corrosives substances, salt spray, and other environmental stresses
- UV protectant and color continuously throughout the HDPE material; requires no painting or waterproofing
- Colors coordinate beautifully with Trex® decking and railing
- Marine-grade quality hardware
- Made in the USA