Trex® Outdoor Furniture™ Yacht Club 3-Piece Rocker Set
Details
There's just something about a rocker that makes one want to slow down time and relax awhile longer. The Trex® Outdoor Furniture™ Yacht Club 3-Piece Rocker Set is ideal for sharing those moments with someone special. You'll get two TXR100 Yacht Club Rockers that are designed for comfort with contoured seats, wide arms and slats that are easy on the back. In addition, the set comes with a coordinating TXNST Yacht Club 21 in x 18 in Side Table to complete your sitting area. This set is available in a variety of attractive, fade-resistant colors that will complement your Trex deck nicely.
More Information
| Style | Rocking Set |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Features | Sets |
| Collection | Yacht Club |
| Commercial | No |
| Table Shape | Oval |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2 Person |
| Dimensions | 116 in W x 64 in D x 42.5 in H |
| Overall Width | 116 in |
| Overall Height | 42.5 in |
| Overall Depth | 64 in |
| Seat Width | 20 in |
| Seat Depth | 19 in |
| Seat Height | 17 in |
| Minimum Required Space | 116 in x 64 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 3 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews 1
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Includes: (2) Yacht Club Rockers and (1) Yacht Club 21 in x 18 in Side Table
- Comfortably contoured seats
- Built to withstand a range of climates including hot sun, snowy winters, and strong coastal winds
- Constructed of genuine POLYWOOD® lumber that is not prone to splinter, crack, chip, peel, or rot
- 20-year residential warranty; 3-year commercial warranty
- Cleans easily with soap, water, and a soft bristle brush
- Resistant to stains, corrosives substances, salt spray, and other environmental stresses
- UV protectant and color continuously throughout the HDPE material; requires no painting or waterproofing
- Colors coordinate beautifully with Trex® decking and railing
- Marine-grade quality hardware
- Made in the USA