Trex® Outdoor Furniture™ Cape Cod Adirondack 48 in Glider
Details
There's nothing like a quiet spot and the smooth, relaxing motion of a glider to carry you away. The Cape Cod 48 in Adirondack Glider seats up to two and features a contoured seat and classic Adirondack-style back. Built with genuine POLYWOOD® lumber, you can rest assured this glider will last for years to come.
More Information
| Style | Glider |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Collection | Cape Cod |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2 Person |
| Dimensions | 48.25 in W x 28 in D x 42 in H |
| Overall Width | 48.25 in |
| Overall Height | 42 in |
| Overall Depth | 28 in |
| Arm Height | 25.75 in From Floor |
| Seat Width | 40 in |
| Seat Depth | 16.5 in |
| Seat Height | 17.5 in |
| Seat Size | 16.5 in D x 40 in W |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 3 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews 1
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Includes: (1) Trex® Outdoor Furniture™ Cape Cod Adirondack 48 in Glider
- Built to withstand a range of climates including hot sun, snowy winters, and strong coastal winds
- Constructed of genuine POLYWOOD® lumber that is not prone to splinter, crack, chip, peel, or rot
- 20-year residential warranty; 3-year commercial warranty
- Cleans easily with soap, water, and a soft bristle brush
- Resistant to stains, corrosives substances, salt spray, and other environmental stresses
- UV protectant and color continuously throughout the HDPE material; requires no painting or waterproofing
- Marine-grade quality hardware
- Made in the USA
- UV-inhibited colors minimize fading
- Colors coordinate beautifully with Trex® decking and railing