Trex® Outdoor Furniture™ Yacht Club 5-Piece Farmhouse Trestle Side Chair Dining Set
Details
If you're on the hunt for an outdoor dining set that offers style, durability, and comfort, the Yacht Club 5-Piece Farmhouse Trestle Side Chair Dining Set is just what you need. Each piece can stand up to all harsh weather conditions and the entire set is easy to keep clean — simply wipe down with soap, water, and a soft-bristle brush. Game night and cocktail hour just got moved outdoors, and you may find yourself spending every night out on the patio.
More Information
| Style | Dining Set |
|---|---|
| Furniture Height | Dining |
| Features | Armless |
| Collection | Yacht Club |
| Commercial | No |
| Table Shape | Square |
| Umbrella Hole | Yes |
| Seating Capacity | 4 Person |
| Dimensions | 138 in W x 138 in D x 39 in H |
| Overall Width | 138 in |
| Overall Height | 39 in |
| Overall Depth | 138 in |
| Seat Width | 19.25 in |
| Seat Depth | 17.25 in |
| Seat Height | 17 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 3 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Includes: (4) Yacht Club Dining Side Chairs and (1) Farmhouse Trestle 37 in Dining Table
- Chairs feature comfortably arched backs, contoured seats, and handles in headrests
- Table leg design allows for ample legroom; table outfitted with 1.625 in center hole for standard umbrella (sold separately); hole cover included
- Constructed of genuine POLYWOOD® lumber that withstands extreme weather conditions
- Durable HDPE lumber gives the look of painted wood without the maintenance
- HDPE lumber will not crack, chip, peel, splinter, or absorb moisture
- No painting, staining, or sealing required
- Marine-grade quality hardware
- Cleans easily with soap, water, and a soft-bristle brush
- Colors coordinate beautifully with Trex® decking and railing
- UV-inhibited colors continuously throughout the HDPE material
- 20-year residential warranty; 3-year commercial warranty
- Made in the USA
- Assembly required