Trex® Outdoor Furniture™ Yacht Club 3-Piece Chaise Set
Details
Trex Yacht Club Lounge Set reclines into four different positions including totally flat for maximum sun absorption! Constructed from durable, stain-resistant, UV stabilized POLYWOOD™ HDPE recycled plastic, the Trex Furniture Yacht Club Lounges will be the only outdoor chaise lounge you ever have to buy. It will not rot, chip or splinter and you simply have to use soap and water as necessary to clean it, no more sanding and refinishing yearly! The Trex Yacht Club Lounge Set offers instant relaxation and will become a fast favorite for outdoor relaxing!
More Information
| Style | Chaise Lounge |
|---|---|
| Features | Sets |
| Collection | Yacht Club |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2 Person |
| Dimensions | 79 in W x 74 in D x 16.75 in H |
| Overall Width | 79 in |
| Overall Height | 16.75 in |
| Overall Depth | 74 in |
| Seat Width | 21 in |
| Seat Depth | 47 in |
| Seat Height | 12 in |
| Seat Size | 47 in D x 21 in W |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 3 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Includes: (2) Yacht Club Chaises and (1) Yacht Club 21 in x 18 in Side Table
- Adjustable lounging positions
- Resists food and beverage stains
- Constructed of genuine POLYWOOD® lumber, a proprietary blend made from sustainable materials including landfill-bound and ocean-bound plastics
- Constructed of solid, heavy-duty HDPE lumber that withstands extreme weather conditions
- Durable HDPE lumber gives the look of painted wood without the maintenance
- No painting, staining or sealing required
- Resists environmental stresses including stains, corrosive substances, and salt spray
- Marine-grade quality hardware
- Cleans easily with soap, water and a soft bristle brush
- Colors coordinate beautifully with Trex® decking and railing
- UV-inhibited colors minimize fading
- 20-year residential warranty; 3-year commercial warranty
- Made in the USA