Trex® Outdoor Furniture Surf City Counter Arm Chair
Special Price
$519.00
FREE Shipping
$752.55
- You Save: $233.55 ( 31.03% )
Details
Trex® Outdoor Furniture Surf City Counter Arm Chair looks beautiful with Trex® Outdoor Furniture Surf City Counter Tables but also creates quaint seating areas for small balconies and hotel suites. The Trex® Outdoor Furniture Surf City Counter Arm Chair is available in several aluminum frame finishes topped with genuine POLYWOOD lumber. Each component offering superior weather resistance and very low, if any maintenance. The Trex® Outdoor Furniture Surf City Counter Side Chair will have you relaxed in comfort for years and years, so sit back and enjoy them!
More Information
| Style | Counter Chair |
|---|---|
| Furniture Height | Counter |
| Features | Arm Chair |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | 22.5 D x 22.25 W x 41 in H |
| Overall Width | 18.75 in |
| Overall Height | 41 in |
| Overall Depth | 22 in |
| Seat Height | 25 in |
| Seat Size | 17 in x 16.75 in |
| Some Assembly Required | No |
| Warranty | 20 Yr Res / 1 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Easily enjoy unobstructed views over railings
- Finely crafted, powder-coated aluminum frame
- Eco-friendly - made recycled materials
- Comfortably contoured seating
- Resistant to stains, insects, salt spray
- Stainless steel hardware fasteners
- UV-inhibited colors - minimize fading
- HDPE recycled plastic lumber will not rot, crack, chip, splinter or peel
- Look of painted wood without the maintenance
- Available in dining and bar height
- Made in the USA
- 20 year limited warranty for residential use