Trex® Outdoor Furniture Surf City Bar Side Chair
Special Price
$449.00
FREE Shipping
$651.05
- You Save: $202.05 ( 31.03% )
Details
Trex® Outdoor Furniture Surf City Bar Side Chair defines sophistication with a sense of style that sports smooth, sleek lines. Despite the modern design of this outdoor bar chair, it's contoured seat offers a comfortable seat for casual or more formal dining. The Trex® Outdoor Furniture Surf City Bar Side Chair beautifully coordinates with your Trex® Decking. The recycled plastic slats offer a virtually maintenance free care, simply hose and go as needed. The all weather slats are supported by an powder-coated aluminum frame which is available in four different finishes. Pair this bar chair with one of our Trex® Outdoor Furniture Bar Tables to create a stylish outdoor dining area.
More Information
| Style | Bar Chair |
|---|---|
| Furniture Height | Bar |
| Features | Armless |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | 18.75 in x 22 in x 46 in |
| Overall Width | 18.75 in |
| Overall Height | 46 in |
| Overall Depth | 22 in |
| Seat Height | 30 in |
| Seat Size | 17 in x 16.75 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 1 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Powder-coated aluminum frame available in four finishes
- Comfortably contoured seating
- Virtually maintenance free
- Weather resistant - will not promote bacterial growth or mildew
- Will not rot, crack, split or splinter
- UV stabilized to prevent fading
- recycled POLYWOOD HDPE material
- Completely recyclable
- Made in the USA
- colors coordinate beautifully with Trex® decking and railing