Trex® Outdoor Furniture Surf City 30 in Counter Table
Special Price
$659.00
FREE Shipping
$955.55
- You Save: $296.55 ( 31.03% )
Details
Trex® Outdoor Furniture Surf City 30 in Counter Table sports the perfect blend of modern design and simple charm. This outdoor bar table give the added height needed to enhance your outdoor entertainment area in a contemporary fashion. The Surf City 30 in Counter Table has a fade-resistant, powder-coated aluminum frame topped with all weather recycled plastic slats. Backed by a 20 year warranty, relax and enjoy!
More Information
| Style | Counter Table |
|---|---|
| Furniture Height | Counter |
| Commercial | No |
| Table Shape | Square |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2-4 Person |
| Dimensions | 29.75 in x 29.75 in x 37 in |
| Overall Width | 29.75 in |
| Overall Height | 37 in |
| Overall Depth | 29.75 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 1 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Powder-coated aluminum frame available in four finishes
- Comfortably contoured seating
- Virtually maintenance free
- Weather resistant - will not promote bacterial growth or mildew
- Will not rot, crack, split or splinter
- UV stabilized to prevent fading
- recycled POLYWOOD HDPE material
- Completely recyclable
- Made in the USA
- colors coordinate beautifully with Trex® decking and railing