Trex® Outdoor Furniture Yacht Club Highback 7 Piece Dining Set
Details
Trex® Outdoor Furniture Yacht Club Highback 7 Piece Dining Set provides a seaside style to your outdoor environment. Clean straight lines define the unique style of the Yacht Club Collection. This outdoor dining set easily accommodates a large family and still provides versatility with its adjustable chair backs. The Trex Yacht Club Highback 7 Piece Dining Set offers comfort, class, low maintenance care in a variety of colors to beautifully accent your outdoor living space.
More Information
| Style | Dining Set |
|---|---|
| Furniture Height | Dining |
| Features | Sets |
| Collection | Yacht Club |
| Commercial | No |
| Table Shape | Rectangle |
| Umbrella Hole | Yes |
| Seating Capacity | 4-6 Person |
| Dimensions | 148 in W x 114 in D x 38.75 in H |
| Overall Width | 148 in |
| Overall Height | 38.75 in |
| Overall Depth | 114 in |
| Seat Width | 17.5 in |
| Seat Depth | 17 in |
| Seat Height | 17 in |
| Seat Size | 17.5 x 17 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 3 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews 2
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Includes: (6) Yacht Club Highback Chairs and (1) Yacht Club 37 in x 72 in Dining Table
- Customer Favorite in Classic White, Tree House, Vintage Lantern, & Sand Castle
- Table outfitted with 1.625" center hole for standard umbrella (sold separately); hole cover included
- Built to withstand a range of climates including hot sun, snowy winters, and strong coastal winds
- Constructed of genuine POLYWOOD® lumber that is not prone to splinter, crack, chip, peel, or rot
- 20-year residential warranty; 3-year commercial warranty
- Cleans easily with soap, water, and a soft bristle brush
- Resistant to stains, corrosives substances, salt spray, and other environmental stresses
- UV protectant and color continuously throughout the HDPE material; requires no painting or waterproofing
- Colors coordinate beautifully with Trex® decking and railing
- Marine-grade quality hardware
- Made in the USA
- Cleans easily with soap, water and a soft bristle brush
- UV-inhibited colors minimize fading