Details
Roomy yet stylish, the Trex® Outdoor Furniture Yacht Club 48 in Bench is the ideal solution for extra seating for your outdoor living space. The seat of this outdoor bench is slightly contoured for a comfy seat! This poly bench is constructed from recycled plastic HDPE material in seven handsome colors designed to beautifully coordinate with your Trex® Decking. The Yacht Club 48 in Bench is all weather which means it will not rot, corrode, splinter or chip. This bench will never require sanding, painting or refinishing and can be left out all year round!
More Information
| Style | Bench |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2 Person |
| Dimensions | 47.5 in W x 24.25 in D x 36 in H |
| Overall Width | 47.5 in |
| Overall Height | 36 in |
| Overall Depth | 24.25 in |
| Seat Height | 17 in |
| Seat Size | 18 in D x 43 in W |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 3 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews 1
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Includes: (1) Trex® Outdoor Furniture Yacht Club 48 in Bench
- Comfortably contoured seating
- Built to withstand a range of climates including hot sun, snowy winters, and strong coastal winds
- Constructed of genuine POLYWOOD® lumber that is not prone to splinter, crack, chip, peel, or rot
- 20-year residential warranty; 3-year commercial warranty
- Cleans easily with soap, water, and a soft bristle brush
- Resistant to stains, corrosives substances, salt spray, and other environmental stresses
- UV protectant and color continuously throughout the HDPE material; requires no painting or waterproofing
- Colors coordinate beautifully with Trex® decking and railing
- Marine-grade quality hardware
- Made in the USA
- UV-inhibited colors minimize fading