Trex® Outdoor Furniture Surf City 68 in Bench
Special Price
$669.00
FREE Shipping
$970.05
- You Save: $301.05 ( 31.03% )
Details
Trex™ Outdoor Furniture Surf City 68 In Bench can be used alone or surrounding the Surf City Dining Table to create a modern look to a classic picnic dining experience. The Surf City 68 In Bench s made with a powder-coated aluminum frame topped with all weather POLYWOOD HDPE recycled plastic slats. Prepared for all weather environments, the Trex Surf City 68 In Bench will have you relaxing with your family and friends for years and years!
More Information
| Style | Bench |
|---|---|
| Furniture Height | Dining |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 4 Person |
| Dimensions | 68 in x 18 in x 17.18 in |
| Overall Width | 68 in |
| Overall Height | 17.18 in |
| Overall Depth | 18 in |
| Seat Height | 17.18 in |
| Some Assembly Required | No |
| Warranty | 20 Yr Res / 1 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Customer Favorite in Textured Bronze with Classic White, Sand Castle or Charcoal, Textured Silver with Tree House or Vintage Lantern
- All other colors ship in 5-10 business days
- Eco-friendly - made with over 90% recycled materials
- Finely crafted, powder-coated aluminum frame
- Resistant to stains, insects, salt spray
- Stainless steel hardware fasteners
- UV-inhibited colors - minimize fading
- HDPE recycled plastic lumber will not rot, crack, chip, splinter or peel
- Look of painted wood without the maintenance
- Made in the USA
- 20 year limited warranty for residential use