Trex® Outdoor Furniture Monterey Bay 5 Piece Dining Set
Details
Trex® Outdoor Furniture Monterey Bay 5 Piece Dining Set quickly completes any outdoor entertaining area. This handsome patio furniture features a contoured seat and stylized legs on the arm chairs, the broad table surface of the Trex® Outdoor Furniture Monterey Bay Dining Table is ideal when overlooking your pool or backyard. The Trex® Outdoor Furniture Monterey Bay 5 Piece Dining Set, in any outdoor setting brings entertaining to a whole new level. Simply hose and go to care for this outdoor furniture. Be prepared for your backyard, patio, or deck to quickly become the focal point of your outdoor dining area. The Round Dining Table has an umbrella hole for those bright and sunny days and a plug when an umbrella is not in use.
More Information
| Style | Dining Set |
|---|---|
| Furniture Height | Dining |
| Features | Sets |
| Commercial | No |
| Table Shape | Round |
| Umbrella Hole | Yes |
| Seating Capacity | 4 Person |
| Dimensions | 113 in W x 113 in D x 29 in H |
| Overall Width | 113 in |
| Overall Height | 29 in |
| Overall Depth | 113 in |
| Seat Width | 20.25 in |
| Seat Depth | 16 in |
| Seat Height | 17 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 3 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews 2
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Includes: (4) Monterey Bay Dining Arm Chairs and (1) Monterey Bay Round 48 in Dining Table
- Customer Favorite in Classic White, Tree House, Vintage Lantern, & Sand Castle
- Chairs feature comfortably contoured seats and backs
- Table outfitted with 1.625 in center hole for standard umbrella (sold separately); hole cover included
- Constructed of genuine POLYWOOD® lumber that withstands extreme weather conditions
- Durable HDPE lumber gives the look of painted wood without the maintenance
- HDPE lumber will not crack, chip, peel, splinter, or absorb moisture
- No painting, staining, or sealing required
- Marine-grade quality hardware Cleans easily with soap, water, and a soft-bristle brush
- Colors coordinate beautifully with Trex® decking and railing
- UV-inhibited colors continuously throughout the HDPE material
- 20-year residential warranty; 3-year commercial warranty
- Made in the USA
- Chairs ship fully assembled; assembly required for table