Trex® Outdoor Furniture Yacht Club Outdoor Rocker Porch Set
Special Price
$747.00
FREE Shipping
$1,257.00
- You Save: $510.00 ( 40.57% )
Code:
TX-3YCR
Weight:
37 lbs
Dimensions:
26.25 in L x 33.75 in W x 42.5 in H
Assembly:
Fully Assembled (PDF)
Details
Trex Furniture Yacht Club Porch Rocker Set instantly creates a comfortable seating area for your porch, deck, or patio. Enjoy relaxing the day away with no maintenance worries with these weather resistant outdoor rockers. A customer favorite, this comfortable rocker has become a fast favorite and has even been used indoors because of its good looks! The contoured back and arms define the style of this stately rocker. The Yacht Club Rocker is constructed from more than 90% recycled plastic material. Rain or shine, snow or sleet, this outdoor patio rocker will not rot, warp, splinter, crack or peel.
More Information
| Furniture Height | Standard |
|---|---|
| Features | Sets |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2 Person |
| Dimensions | 26.25 in L x 33.75 in W x 42.5 in H |
| Overall Width | 33.75 in |
| Overall Height | 42.5 in |
| Overall Depth | 26.25 in |
| Seat Height | 17 in |
| Some Assembly Required | No |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments