Trex® Outdoor Furniture Yacht Club Highback Folding Chair
Special Price
$339.00
FREE Shipping
$564.00
- You Save: $225.00 ( 39.89% )
Details
The Trex® Furniture Monterey Bay Bar Height Arm Chair by Trex® Outdoor Furniture is ideal for use on balconies, around billiard tables, in park and recreation centers, truly the list goes on and on. This outdoor bar furniture is beautifully crafted to offer an upscale look with its smooth, sleek, stylized legs. Trex® Outdoor Furniture will never need to be sanded, painted or refinished to keep the luster and painted wood look. Simply wash with soap and water when needed. Available in Trex decking colors to easily complement your Trex® Deck.
More Information
| Style | Dining Chair |
|---|---|
| Furniture Height | Dining |
| Features | Folding |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | 25.75 in D x 25 in W x 38.75 in H |
| Overall Width | 25.5 in |
| Overall Height | 38.75 in |
| Overall Depth | 25.75 in |
| Seat Height | 17 in |
| Seat Size | 17.5 in x 17 in |
| Some Assembly Required | No |
| Warranty | 20 Yr Res / 1 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Customer Favorite in Classic White, Sand Castle, Tree House & Vintage Lantern
- Other colors ship in 5-10 business days
- Virtually maintenance free
- Contoured seating for added comfort
- Weather resistant - will not promote bacterial growth or mildew
- Will not rot, crack, split or splinter
- UV stabilized to prevent fading
- Genuine recycled POLYWOOD HDPE material
- Completely recyclable
- Made in the USA
- colors coordinate beautifully with Trex® decking and railing