Trex® Outdoor Furniture Yacht Club 37 in Dining Table
Details
The Trex® Outdoor Furniture Yacht Club 37 in Dining Table featues an umbrella hole with plug. Looking to create a quaint dining area for your deck, patio or poolside? This outdoor dining table is the perfect centerpiece! Constructed from recycled POLYWOOD lumber, weather resistance is just the beginning of the advantages we have all come to love from POLYWOOD. The Trex® Outdoor Furniture Yacht Club 37 in Dining Table will not rot, warp or corrode and is impervious to stains, paints while withstanding all elements mother nature can dish out without warping, rotting, cracking or splintering.
More Information
| Style | Dining Table |
|---|---|
| Furniture Height | Dining |
| Collection | Yacht Club |
| Commercial | No |
| Table Shape | Square |
| Umbrella Hole | Yes |
| Seating Capacity | 4 Person |
| Dimensions | 36.75 in W x 36.75 in D x 29 in H |
| Overall Width | 36.75 in |
| Overall Height | 29 in |
| Overall Depth | 36.75 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 3 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Includes: (1) Trex® Outdoor Furniture Yacht Club 37 in Dining Table
- Built to withstand a range of climates including hot sun, snowy winters, and strong coastal winds
- Constructed of genuine POLYWOOD® lumber that is not prone to splinter, crack, chip, peel, or rot
- 20-year residential warranty; 3-year commercial warranty
- Cleans easily with soap, water, and a soft bristle brush
- Resistant to stains, corrosives substances, salt spray, and other environmental stresses
- UV protectant and color continuously throughout the HDPE material; requires no painting or waterproofing
- Colors coordinate beautifully with Trex® decking and railing
- Marine-grade quality hardware
- Made in the USA
- UV-inhibited colors minimize fading
- Table outfitted with 1.625 in center hole for standard umbrella (sold separately); hole cover included