Trex® Outdoor Furniture Rockport 5-Pc. Deep Seating Set
Special Price
$2,765.00
FREE Shipping
$4,052.00
- You Save: $1,287.00 ( 31.76% )
Details
Trex® Outdoor Furniture Rockport Club Lounge Set - enjoy a modern look with traditional comfort. Outdoor deep seating pieces have become all the rage and are amazingly comfortable with their deep, cushioned comfort. The cushioned ottomans can easily be pulled away from the chairs and serve as one person benches, the Trex® Outdoor Furniture Rockport Club Side Table gives you a spot for your book or beverage. The Rockport Club Lounge Set is constructed from recycled POLYWOOD HDPE plastic lumber which will not rot, chip, splinter or peel and will never require refinishing as with traditional wooden products. The deep seating chairs and ottoman are topped with only the finest in Sunbrella cushion fabrics, Sunbrella Outdoor Fabrics which is backed by a manufacturer's warranty not to become serviceable due to color loss or strength deterioration.
More Information
| Style | Deep Seating Set |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Features | Sets |
| Commercial | No |
| Table Shape | Square |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2 Person |
| Dimensions | Complete Details Below |
| Overall Width | Chair: 28.5 in, Ottoman: 27 in, Table: 17.75 in |
| Overall Height | Chair: 33.5, Ottoman: 14.5 in, Table: 16 in |
| Overall Depth | Chair: 36 in, Ottoman: 23 in, Table: 17.75 in |
| Seat Height | Chair: 16 in, Ottoman: 14.5 in |
| Seat Size | Chair: 23 in x 21 in, Ottoman: |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 1 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Wide, comfortable seat
- genuine POLYWOOD lumber
- Sunbrella Cushions included
- Quick dry cushions
- UV stabilized frame for superior fade resistance
- Made in the USA
- Eco friendly frame - made from recycled plastic
- Stainless steel fasteners
- Set includes 2 Rockport Chairs, 2 Ottomans and 1 Rockport Side Table